За да можем да разберем предназначението на контролерите, участващите в системите за контрол на достъпа, на първо място трябва да знаем каква е тяхната основна функция. Контролерът представлява основно устройство във всяка една система за контрол и по-конкретно – специализиран компютър с висока степен на сигурност, в който се съхранява цялата информация, свързана с работата на дадена система, като:
- Конфигурация на системата;
- Работни режими;
- Списък на лицата с оторизиран достъп до охраняваната зона;
- Степен на правомощията на лицата с право на достъп;
- Поддръжка на времеви графици;
- Управление на платени услуги – при самотаксуващи системи за контрол на достъпа;
- Връзка с пожароизвестителна централа;
- Автоматично задействане на изходи по предварително зададен седмичен график и др.
Какво е предназначението на контролера в една система за контрол на достъпа и отчитане на работното време?
В зависимост от вида на системата и нейната конфигурация, контролерът може да бъде самостоятелно функциониращ компютър или устройство, вградено в четеца, отчитащ идентификационните карти на лицата с оторизиран достъп – този вариант се среща предимно при по-опростените разновидности на устройството.
Основното предназначение на контролера е да управлява отделни работни опции на системата, според избора на потребителя и предварително зададените настройки, като например: да ограничава достъпа на неоторизирани лица и превозни средства до контролирания обект, а също и да осъществява контрол и управление на служители и посетители при входно – изходни точки, както и да алармира за предварително зададени събития.
Какви функции притежават различните контролери?
Броят на функциите е различен при отделните устройства. В зависимост от нуждите на обекта, един контролер може да управлява отделни модули на системата за контрол на достъпа, като освен право на преминаване в охраняваната зона, той може да осъществява безпроблемна комуникация между всички четци и контролери, интегрирани в единна система.
С негова помощ, лицата с право на преминаване могат да освобождават автоматизирани бариери, да отключват различни видове електронни брави, да имат възможност за използване на асансьори, да преминават през автоматизирани системи като турникети – чрез идентификационна карта или ключ или чрез самотаксуване в зони с платен достъп. Контролерите могат също да упражняват реален контрол на времето за достъп.
Основната функция на контролера е да чете криптираните данни, съдържащи се в картите, а също и да записва информация в тях посредством специална мрежова технология. Виртуалните мрежови технологии при някои системи за контрол на достъп и работно време позволяват дистанционно обновяване на картите, като например отмяна на изгубени или откраднати карти. Онлайн контролерите, свързани чрез LAN/WAN позволяват системата за контрол на достъп да се управлява от всяка една точка на света, което е огромно предимство за големите международни компании с няколко подразделения, позиционирани в различни държави.
Голям капацитет на управление на системите се наблюдава и при компактните устройства, представляващи автономен четец с интегриран в него контролер за директно управление на платени услуги. Подобни устройства са особено подходящи за места, в които се предлагат абонаменти платени услуги, като фитнес зали, автопаркинги, библиотеки и др. Те са предназначени за места, където е невъзможно изграждане на постоянна връзка с компютър, чрез който да се проследяват транзакциите и текущия баланс по картите на потребителите.