Все по-често институциите с обществено значение въвеждат в експлоатация различни видове охранителни системи – най-често системи за видеонаблюдение. След административните сгради и болниците дойде ред и на училищата да започнат да използват видеокамери като превантивна мярка срещу нарушения. Не е за подценяване факта, че те, също така дават възможност за разкриване на нарушители при последващ преглед на записите, отразяващи дадено събитие.
Защо училищата се нуждаят от видеоконтрол?
Поредица от неприятни инциденти в последните години потвърдиха мнението, че в училищата е нужен допълнителен контрол. Най-удобният начин да се постигне максимална защита на хора и имущество е видеонаблюдението, като говорим за ефективно работеща система, предоставяща видеопоток с висока резолюция и качествен аудиосигнал. По този начин е най-лесно да се установи причината за конфликт или посегателство и да се накажат нарушителите.
Видеонаблюдението в училищата дава възможност да се осъществи и качествен мониторинг на учебния процес. Все по-често се прилага пренасочване на видеопотока към местния инспекторат, което позволява да се гарантира стриктно следване на учебната програма и най-вече да се повиши дисциплината на учениците.
Както знаем камерите за наблюдение имат особен психологичен ефект върху потенциалните нарушители или казано по-просто, те отнемат усещането за безнаказаност. Те спокойно могат да елиминират нуждата от квестори при провеждане на изпитни сесии, тъй като са с много по-висока степен на обективност и ефективност при регистриране на нарушения.
Скъпо ли е въвеждането на видеонаблюдение в училищата?
Изграждането на модерна и добре функционираща система за видеонаблюдение в едно голямо училище със сигурност налага отделянето на един солиден бюджет, особено ако системата покрива голяма площ от външното пространство и вътрешните помещения. Планирането на конфигурацията на системата е ключов фактор по отношение на ефективността, затова е особено важно проектирането и изграждането на видеоохраната да се извърши професионално.
Изборът на техника също е фактор, който би могъл да повлияе на крайната цена, но за щастие с голяма част от съвременните системи може да се получи HD и Full HD резолюция при сравнително нисък бюджет. Комбинацията между външни камери за периметрова охрана и камери за вътрешен монтаж налага използването на една гъвкаво реализирана система. Такава система не може да се закупи самостоятелно. Тя се проектира и изгражда от специализирани фирми, спрямо особеностите и нуждите на всеки обект.
Говорейки за бюджет, трябва да изтъкнем парадокса, че частните училища, които могат да си позволят добра система за видеоохрана много по-рядко се нуждаят от такава. От друга страна проблемът с дисциплината и престъпността в големите държавни училища налага влагане на допълнителни средства за видеоконтрол, но както знаем общините винаги страдат от финансов недостиг и така изграждането на за видеонаблюдение често се отлага и забавя във времето.
Кой може да извършва локален мониторинг на заснетото от камерите?
Последните разработки при видеоохранителните системи позволяват гъвкав мониторинг и по-конкретно едновременно насочване на сигнала от камерите в няколко посоки. Така например, възможно е позициониране на системата за локален мониторинг в няколко точки – диспечерския пункт на охраната, учителската или директорска стая и местния общински инспекторат.
При нужда може да се насочи видеопоток и към централата на охранителната компания с цел осъществяване на превантивен мониторинг чрез запис на алармени събития. Най-висока степен на ефективност на видеосистемата се получава, когато видеосигналът от камерите се проследява в реално време. Това позволява бърза реакция при евентуални инциденти и дава възможност да се намали риска от по-сериозни последствия.