19-инчовите комуникационни шкафове представляват стандартизиран система за монтиране на устройствата в телекомуникационни и сървърни инсталации. Предвид факта, че е стандартизирана, системата ви позволява да инсталирате оборудване на даден производител в шкаф на съвсем друг доставчик на апаратура. В момента се предлагат три варианта, които се различават по разстоянието между релсите: 10, 19 и 21 инча.
Защо 19-инчовият модел е приет за стандарт?
Системата с 19 ”комуникационни шкафове е най-популярната, използвана в повечето инсталации, поради което заслужава именно на нея да обърнем малко повече внимание. Защо точно 19-инчовият е най-популярният, а не 10 и 21-инчовите варианти? Отговорът е съвсем прост:
Въпросното разстояние води по популярност, защото повечето мрежови устройства, включително сървъри, се доставят в 19 ”корпуси. 21-инчовият размер се използва почти само за телекомуникационна апаратура от операторски клас, а 10-инчовият от малки комутатори в домашните системи. Оказва се, че популярният 19 ”формат е просто единственият универсален размер.
Ето защо гамата кутии с релси с такова разстояние е най-всеобхватна. Започва от малки монтирани в стената 4U дизайни и завършва с огромни 47U модели. Самата гама с такъв размер е доста обширна и продуктите на различните марки се различават по множество параметри. Включително има такива, които се предлагат от съвсем малък брой производители.
Капацитет на вместимост
Стойността U, съставяща името на всеки комуникационен шкаф, се отнася до опцията за инсталиране на апаратура с определена (обща) височина. Всеки компонент на шкафа (устройство, панел и дори кабелен органайзер) е маркиран с неговата височина, дадена в U единици.
Те обикновено са пълни единици (1U, 2U, 4U), но понякога могат да бъдат 0,5 U за панелите за свързване. Едно U се равнява на 1 ¾ инча (4.445 см), но то не е от съществено значение, предвид факта, че стойността е стандартизирана: U просто означава „Unit“ – единица.
Височина х Широчина х Дълбочина – общи размери
Габаритните размери ни информират за външните размери на шкафовете, тоест какво е минималното пространство, което ще заемат в помещението. Очевидно е, че шкафът не бива да се бута към стената чрез сила, понеже трябва да му се осигури подходяща вентилация.
Редно е също да отбележим, че общата дълбочина не означава максималната дълбочина на оборудването, което можем да инсталираме. Това е често срещана грешка, допускана от начинаещи инсталатори и администратори. Инсталационното пространство в шкафа е адекватно по-малко – релсите са правилно преместени, както отпред, така и отзад, за да ви позволят да прокарате кабелите, както и за лесно отваряне и затваряне на вратата. Дълбочината на монтажа може да бъде намерена в спецификациите на конкретния продукт.
Окачени или стоящи съоръжения?
Обикновено най-малките комуникационни шкафове (4–22U) са проектирани за стенен монтаж, докато стоящите на пода модели са между 18 и 47U. Свободно стоящите имат транспортни колела и изравняващи крачета, а монтиращите се на стена разполагат със специална закачалка, посредством която се укрепват.
Продуктовата ни гама е уникална, защото ние предлагаме стенно монтиращи се съоръжения от 9U и 12U. На практика те са стенни с възможност за добавяне на колела или крака, което ще ви позволи да поставите шкафовете, например под бюро и в ниски ниши. Шкафът за сървъри се доставя под формата на стенна система, а комплектът колела и крачета се предлага като аксесоар.
Стенните формати са снабдени само с предна врата. Тяхната задна повърхност е притисната към стената, така че е затворена от неподвижен метален капак. Подовите варианти са снабдени с предни и задни врати. Те се предлагат в следните комплекти:
- Стъклена предна врата + изцяло стоманена задна
- Перфорирана еднокрилна предна врата и двукрила задна
Товароносимост
Този параметър ни казва общото тегло на оборудването, което може да се монтира в даден модел шкаф. Трябва да отбележим, че параметърът се отнася до оборудване, монтирано към релсите на шкафа в четири точки. Тежкото оборудване, например UPS или сървъри, не може да се монтира в две точки, понеже такова натоварване не се вписва в дизайна на шкафа.
Ако няма оригинални монтажни релси, трябва да се закупят универсални поддържащи релси за тежко оборудване. Когато инсталирате устройства, основното правило е тежките да се монтират ниско (това се отнася особено за UPS), така че центърът на тежестта да е колкото е възможно по-ниско. Това значително подобрява стабилността, когато шкафът е валцуван, както и по време на поддръжка, налагаща изваждане на всяко едно устройство.
Кой тип за кое приложение е подходящ?
Комуникационният шкаф трябва да бъде избран преди всичко на база капацитета му, отчетен в U, включително резерва и дълбочината на монтажа. Друг важен момент е изискването да се осигури адекватна вентилация за инсталираните устройства. Ако шкафът не се намира в специално обособена стая, може би ще бъде уместно да се осигури поне основна защита от прах.
В практиката стенните комуникационни шкафове се използват за системи за видеонаблюдение, малки мрежи и междинни точки при кабелна дистрибуция. Подово стоящи до 800 мм се използват в качеството на съоръжения, които концентрират окабеляването в централни или междинни точки. Обикновено шкафовете от този тип са снабдени с остъклени предни врати.
Подови съоръжения с дълбочина до 1000–1200 мм се използват като сървърни шкафове в сървърни помещения и центрове за данни. Те обикновено имат перфорирана врата, за да осигурят подходяща вентилация на сървърите.